JachtFilm – historia cz. 1

W ciągu ostatnich 10 lat festiwalu pokazaliśmy polskiej publiczności prawie 120 filmów dokumentalnych o tematyce żeglarskiej. Zaczynaliśmy od filmów polskich, archiwalnych, często czarnobiałych.

By zdobyć te filmy grzebałem w archiwach różnych miejsc związanych z filmem i telewizją. Jednym z takich adresów była Wytwórnia Filmów Dokumentalnych w Warszawie przy Chełmskiej.

Archiwum nie było skomputeryzowane ale bardzo dobrze skatalogowane. Duża sala wyglądająca jak biblioteka szkolna czy uczelniana. Rzędy metalowych szafek wysokości dorosłego człowieka a w każdej kilkanaście długich szuflad, opisanych od frontu nazwiskami, nazwami, literami alfabetu. Spędzałem tam bardzo wiele godzin wertując fiszki z opisami. Zwykle poza mną nie było tam nikogo.

Potem, na podstawie schematycznych, i mało czytelnych dla człowieka z zewnątrz opisach próbowałem wraz z kierowniczką archiwum identyfikować znaleziony przeze mnie tytuł. Sprawdzaliśmy ile trwa całość materiału, jaka jest treść i co najważniejsze – czy jest w całości.

W ten sposób docierałem do filmów dokumentujących najważniejsze wydarzenia z historii polskiego żeglarstwa i przypominające pionierów tego sportu takich jak Mariusz Zaruski, Marian Bublewski, Władysław Wagner, Krzysztof Baranowski, Kazimierz Jaworski.

Program pierwszych edycji festiwalu w znacznym stopniu opierał się na filmach pozyskanych z archiwów Telewizji Polskiej z różnych ośrodków regionalnych, Filmoteki Narodowej, Wytwórni Filmów Dokumentalnych.