Jacques Brel

„Jest port wielki jak świat, co się zwie Amsterdam…”. Wśród miłośników szant i piosenek żeglarskich nie ma chyba nikogo, kto by nie znał tej słynnej frazy piosenki o wielkim porcie…

Jej autorem był Jacques Brel belgijski bard, kompozytor, piosenkarz i aktor. Uznawany za jednego z najlepszych piosenkarzy francuskojęzycznych lat 60-tych. Polskiego tłumaczenia piosenki „Amsterdam”, jak i wielu innych napisanych przez Brela dokonał Wojciech Młynarski. Wiele utworów Brela wykonuje Michał Bajor.

1974 roku Jacques Brel roku postanowił zostawić scenę muzyczną i teatralną. Kupił 20 metrowy dwumasztowy jacht  Askoy II, żeby spełnić swoje marzenia o podróży dookoła świata. W tym czasie był to największy jacht żaglowy w Belgii.

24 lipca tego samego roku Brel wraz ze swoją partnerką Maddy i córką France opuścił Antwerpię. Dopłynął do Wysp Kanaryjskich, a potem do Azorów. Stamtąd musiał wrócić do Brukseli na terapię leczenia raka płuc. Po operacji wrócił na pokład jachtu, ale nie czuł się w pełni sił.

Duży i ciężki jacht był trudny w obsłudze przez tak małą załogę. Po przepłynięciu Kanału Panamskiego i dotarciu Markizy, postanowił zakończyć swoją podróż. Był wyczerpany przez chorobę.  W 1976 roku sprzedał jacht parze młodych Amerykanów, którzy żeglowali nim przez wiele lat po całym świecie. W 1994 roku w sztormowych warunkach jacht wysztrandował na plaży w Nowej Zelandii i przez ponad 14 lat niszczał leżąc pod wodą. W 2008 roku resztki kadłuba zostały wydobyte przez braci prowadzących firmę żaglomistrzowską, która wyposażała jacht do podróży w 1974 roku. Odbudowa jacht w stoczni w Antwerpii trwała ponad 10 lat i została ukończona latem 2020 roku.

W sierpniu 2021 roku Matthias Diependaele, minister dziedzictwa flamandzkiego powiedział, że Askoy II, znany powszechnie jako „jacht Jacques’a Brela” ma historyczną, archeologiczną, i społeczno-kulturalną wartość i będzie traktowany jako element dziedzictwa kultury morskiej.