John Lennon

W 1980 roku, John Lennon, jeden ze słynnych Beatlesów tkwił w artystycznej blokadzie,  jaka siedziała w nim pięć lat. Szukając sposobu  na jej przełamanie.

Wczesną wiosną tego samego roku kupił niewielką, 4-metrową żaglową łódkę dla żeglowania w okolicach Nowego Jorku.  Jak się okazało, to nie był jednak dobry sposób na rozpoczęcie  żeglarskiej przygody dla prawie 40-letniego mężczyzny.

Jeden z przyjaciół mówił, że Lennon od dawna marzył o podróży przez Atlantyk albo innym mocnym przeżyciu, godnego mężczyzny w tym wieku.  Zwykle w tym okresie życia faceci kupują motocykl albo sportowy samochód.

John Lennon wypożyczył jacht i wyruszył w żeglarską podróż na Bermudy. Trzeciego dnia podróży jacht  trafił w ciężki sztorm  i bardzo szybko cała pięcioosobowa załoga włącznie z kapitanem legła zmożona morską chorobą.

Z tej podróży zachował się dziennik jachtowy prowadzony przez kapitana jachtu i wspomnienia przyjaciół z tego rejsu.  Lennon, początkujący żeglarz musiał stanąć za sterem, bo nikt inny nie był w stanie prowadzić jachtu.

„Na początku byłem przerażony, ale po jakimś czasie już wiedziałem co mam robić. Zaakceptowałem sytuację, w której się znaleźliśmy , w pełni się z nią pogodziłem – wspominał Lennon w wywiadzie dla Playboya – wtedy zacząłem mieć mistyczne wrażenie,  że jest też ktoś obok, kto steruje razem ze mną.  Wszystkie moje lęki minęły. Zacząłem się cieszyć sytuacją, nawet zacząłem śpiewać na cały głos w tym sztormie jakieś stare szanty”.

Gdy po sześciu dniach sztormowego rejsu dopłynęli do Hamilton na Bermudach Lennon był innym człowiekiem. Zszedł z pokładu jachtu zrelaksowany, pełen energii i zainspirowany do pracy.

Muzyk został na Bermudach przed dwa miesiące. Pisał piosenki, komponował, nagrywał, spędzał czas w klubach i włóczył się okolicy.  W ciągu siedmiu tygodni skomponował prawie wszystkie piosenki ze swojego ostatniego albumu „Double Fantasy.”

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola są zaznaczone *