Ted Turner

Amerykański przedsiębiorca z branży mediowej, twórca stacji CNN.

Swoją żeglarską przygodę  zaczynał w wieku 12 lat. W latach 60. brał udział w mistrzostwach świata  klasy 505 oraz Latający Holender. W latach 70. przeniósł swoje umiejętności na pokład większych jachtów regatowych.

W 1977 roku wystawił swój jacht Courageous do regat o obronę Puchar Ameryki. Samodzielnie prowadził jacht w wyścigach przeciwko Australijczykom i obronił Puchar wynikiem 4-0 przed wywiezieniem ze Stanów. Turner wykorzystał wtedy też swoje biznesowe i mediowe doświadczenie. Puchar Ameryki, postrzegany dotąd jako prywatny wyścig pomiędzy członkami ekskluzywnych żeglarskich klubów stał się wielkim eventem obserwowany przez tysiące ludzi.

W 1979 roku wystartował na swoim jachcie Tenacious w regatach Fastnet, które były jednymi z najbardziej tragicznych w historii żeglarstwa. Prognozowany lekki sztorm przerodził się w potężny niż o charakterze tropikalnego cyklonu, który uderzył w uczestników regat. Z liczby 303 startujących jachtów 23 jednostki zatonęły, a życie straciło 15 żeglarzy. Turner ukończył te regaty na pierwszym miejscu.

W tym samym roku wygrał jeszcze regaty z Miami do Montego Bay na dystansie ok. 1 tys. mil. Czterokrotnie otrzymywał też nagrodę Żeglarza Roku.

Pod koniec 1979 roku, pełnego żeglarskich sukcesów, udzielił wywiadu dla magazynu Playboy w którym powiedział:  „Spójrzcie na mnie. Jestem jak buldog, jak groźny pies, który nigdy nie puszcza. Wiecie dlaczego mój regatowy jacht nazywa się Tenacious (Wytrwały) ? Ponieważ ja sam się nigdy nie poddaję. Mam wiele flag na moim jachcie, ale nie ma tam flagi kolorze białym. Taka jest historia mojego życia.”

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Wymagane pola są zaznaczone *